V Africe, na území dnešní pouště Sahara, je na starých mapách vyobrazeno mnoho řek, jezer a pohoří, které dnes již neexistují
Při pohledu na mapy s velkým zvětšením je k vidění mnoho měst na pobřeží Guinejského zálivu, na rovníku a také četná města v hlubinách Afriky. Ještě dnes se tamní osady jen stěží nazývají městy, ale tehdy... Překvapivě nejsou uvedena města na africkém pobřeží Středozemního moře. I když je na mapách jiných autorů severní Afrika hustě osídlena, měst jsou tu desítky. Úžasná je mapa Asie, kde je stejně jako jiné mapy té doby zakresleno Kaspické moře v úplně jiném tvaru s mnoha řekami, které do něj tečou. Neznámá jezera na východě a žádný Bajkal. Neexistuje žádný poloostrov Kamčatka, jiná Aljaška. A severní území Asie je označeno jmény různých provincií Tartarie. Mnoho měst je označeno, ale jejich názvy nejsou čitelné. Můžete si také všimnout, že Rudé moře a Perský záliv jsou natřeny červeně. Možná, že jejich vody byly skutečně červené díky řekám, které do nich vtékaly a nesly rozpuštěné minerály po vydatných deštích. Nebo něco jiného barvilo vodu, možná mikrořasy. Rudé moře bylo prakticky vnitrozemská vodní plocha. Několik oblastí je zobrazeno zvětšených.
Nejzajímavější je však centrální mapa celého tehdy známého světa. Mapa velkého měřítka také zobrazuje jinou geografii. Antarktida je zobrazena bez ledu a zeleně. Přitom tento kontinent měl být objeven a prokázán až v roce 1820. Proč není zobrazen současný led na Antarktidě, není jasné, ale jak vidno, v 16. stol. už věděli s jistotou, že se tam tento kontinent nachází. Jižní Amerika a Antarktida jsou na této mapě odděleny úzkým průlivem. Nyní jsou mezi nimi obrovské rozlohy moře. Hyperborea byla z tehdejších map známá, byla na severním pólu, sestávala z několika velkých ostrovů, je na svém místě a je také bez ledu. Tato mapa přesně kopíruje geografické znázornění jiné podrobné mapy té doby – mapy Urbano Monte z roku 1587. Neobsahuje obvyklou Austrálii a Antarktida je spojena s Jižní Amerikou. Nebo spíše, Austrálie je zde klasifikována jako součást Antarktidy. Tyto mapy jsou zřejmě mapami předpotopního světa. Kontinenty změnily v důsledku některých rozsáhlých změn na Zemi své tvary a přesunuly se na nová místa. Pokud je to tak, pak takové geologické a geografické změny netrvají miliony let, jak nám je tvrzeno, ale vše se stalo v našem historickém čase.
13.12.2024