Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Diabetická noha
(22. díl)
Nehojí se vám praskliny či odřeniny na dolních končetinách? Možná může u vás vzniknout onemocnění zvané diabetická noha. Toto onemocnění se také může projevit, pokud trpíte neuropatií, cukrovkou nebo nedokrvením dolních končetin.
Diabetická noha je závažnou komplikací onemocnění diabetes mellitus (cukrovky).
Syndrom diabetické nohy představuje infekci, vznik vředu nebo destrukci hlubokých tkání nohy. Symptomy jsou spojeny s neurologickými poruchami v místě poškození a ischemickou chorobou dolních končetin. Místo, kde se projevují často příznaky diabetické nohy je palec, pata, ploska nohy nebo prostor těsně za prsty. Diabetická noha může vést až k amputaci končetiny a také zvyšuje úmrtnost pacientů s diabetem.
40 až 70 % amputací dolní končetiny je prováděno právě kvůli příznakům diabetické nohy. K amputaci dochází u končetin, na nichž se projevuje defekt, a který se dále komplikuje gangrénou.
Hlavními rizikovými faktory onemocnění je:
- věk,
- kouření,
- vysoký krevní tlak,
- diabetes mellitus,
- dědičnost.
Zásadním prvkem řešení tohoto onemocnění je prevence rozvoje příznaků. Základem léčby je úprava životního stylu a důsledné dodržování terapie diabetu. Využívá se speciální diabetická obuv a je nutné předcházet i drobným zraněním a rankám na nohou, zejména palci a malíčku. Péče o nohy diabetika hraje nezanedbatelnou roli. Významná je pravidelná fyzická aktivita a rehabilitace.
V případě zranění či poškození na noze jsou zapojeny nástroje k hojení ran, jakými jsou například vlhké hojení, nebo velmi vhodná fyzikální léčba v podobě pulzní magnetoterapie přístrojů, laserové terapie nebo ultrazvukové terapie.
Při rozvoji infekce jsou podávána antibiotika, nekrotická ložiska rány musí být ošetřena chirurgicky.
Zdroj: bionet.cz
20.11.2021