Souvislosti, které všude nenajdete

Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Paradentóza

(24. díl)

Paradontóza je zánětlivé poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů (parodontu). Prvním nejčastějším projevem je otok a zarudnutí dásní, krvácení, bolestivost při čištění a zápach z úst. Parodontitida (paradentóza, paradontóza) vzniká neléčeným chronickým zánětem dásní, který probíhá zpočátku nenápadně. Pokud se neléčí, tak postupně dochází k ústupu dásní, odhalování zubních krčků a kořenů zubů. Mezi dásní a kořenem vznikají různě hluboké kapsy – choboty, které jsou plné mikrobů, zubního kamene a odumřelé tkáně. Nakonec dochází k postupnému uvolňování zubů a jejich ztrátě.

Primární příčinou rozvoje paradontózy je zubní plak a bakterie v něm obsažené. Nedostatečná ústní hygiena přispívá rozvoji zánětu dásní a vzniku tohoto onemocnění. Rychlejšímu rozvoji můžou u disponovaných osob napomoci i genetické predispozice. Onemocnění postihuje jedince i v mladém věku.

Hojící proces u paradentózy zkoušel za pomoci nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie vyvolat v roce 2014 na zvířecím modelu výzkumný tým A. Haghnegahdara. Ke svému pokusu navrhl vlastní zařízení, které tvořilo pár Helmholtzových cívek.

Tyto cívky mezi sebou po spuštění vytvořily homogení pulzní magnetické pole. Výsledky v porovnání s kontrolní skupinou potvrdily, že pulzní elektromagnetická pole mají stimulační fyziologický efekt na buňky i tkáně. I přes jednoduchý závěr této studie je její dúležitost vysoká. Potvrzuje totiž jasně, že pulzní magnetoterapie je díky svým hojivým účinkům vhodná i pro léčbu paradentózy.

Zdroj: Haghnegahdar, A. et al. (2014) Design and fabrication of helmholtz coils to study the effects of pulsed electromagnetic fields on the healing process in periodontitis: preliminary animal results. Journal Of Biomedical Physics & Engineering. 4 (3), 83–90.

Návrh a výroba Helmholtzových cívek ke studii účinků pulzních elektromagnetických polí na hojící proces u paradentózy: Předběžné výsledky u zvířat / Design and Fabrication of Helmholtz Coils to Study the Effects of Pulsed Electromagnetic Fields on the Healing Process in Periodontitis: Preliminary Animal Results

Léčba paradentózy je komplexní a dlouhodobá. Je třeba ji zahájit co nejdříve a nejlepší je orientovat se na prevenci vzniku onemocnění. Základem léčby je pečlivá ústní hygiena a odborná péče stomatologa. Chirurgické řešení nastává v okamžiku, když kapsy jsou příliš hluboko nebo došlo k velké ztrátě kostěného lůžka.

Pulzní magnetoterapie optimálně doplňuje komplexní léčbu paradontózy svým protizánětlivým, protiotokovým a hojivým efektem. Výrazně zmenšuje sklerotizační a destrukční změny kostní tkáně.

Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Paradentóza

Zdroj: bionet.cz

22.11.2021

Rychlá navigace: