Souvislosti, které všude nenajdete

Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Bolesti kloubů

(25. díl)

Bolest kloubů je velmi častým a nepříjemným zdravotním problémem. Nepostihuje jen starší lidi, ale trápí také mnoho lidí v mladém věku. Bolesti mohou být mírné nebo prudké, mohou vznikat náhle či pozvolna, mohou být stálé či se objevovat přechodně. Je také možné pozorovat změny intenzity bolestí či úlevu od bolestí v určité poloze. Bolesti mohou být i "stěhovavé". Pokud jsou spolu s bolestí kloubů zaznamenány i projevy zánětu, je nutné uvažovat o přítomnosti artrididy či artrózy. Bolesti mohou mít různou příčinu a k určení správné diagnózy je vyžadováno vyšetření lékařem. Je zpravidla provedeno fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření a vyšetření pomocí RTG, nebo magnetické rezonance postiženého kloubu.

Pro diagnostiku původu bolestí je rozhodující, zda bolesti kloubů vyzařují do okolní tkáně, jsou-li bolesti přítomny i v klidu, zda znemožňují spánek, a zda se spolu s nimi objevuje ranní ztuhlost kloubů. V rámci hodnocení je důležitý vliv chladu a tepla, specifických pohybů a některých léků. Je vhodné posoudit, zda má na bolest vliv také množství a skladba potravy. Příčiny onemocnění způsobujících bolesti kloubů jsou různé. Bolesti kloubů můžeme rozdělit na vrozené a získané.

Mezi nejčastější získané příčiny patří:

  • infekční – např. lymská borelióza či chřipka,
  • zánětlivé – např. artritidy,
  • degenerativní – např. artrózy,
  • endokrinní – např. snížená funkce štítné žlázy,
  • metabolické – např. dna,
  • neuropatické – např. diabetická neuropatie.

Léčba bolesti kloubů je stanovována lékařem dle konkrétní příčiny bolestí kloubů. Léčba však zpravidla zahrnuje úpravu režimu pacienta, v akutním stadiu se často jedná o klid na lůžku. Pro léčbu je obvykle je důležitá fyzikální terapie a rehabilitace. Využívá se pulzní magnetoterapie, ultrazvukové terapie a dalších metod.

Léčba bývá provázena medikamentózní terapií, často s využitím nesteroidních antirevmatik, léků modifikujících průběh choroby a biologické léčby. V léčbě se osvědčily magnetoterapeutické přístroje řady "Renaissance".

Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Bolesti kloubů

Zdroj: bionet.cz

23.11.2021

Rychlá navigace: