Souvislosti, které všude nenajdete

MUDr. Ivan David: Kazachstán a Rusko předvedli, že US příručka pro barevné revoluce už zastarala (2. díl)

(2. díl)

6. 1. začaly v Rusku pravoslavné Vánoce, přesto ale byli v kasárnách připraveni v nejvyšší pohotovosti k nasazení a se sbalenou "plnou polní", nejen prvosledoví specnazové, ale i zbývajících 5 tisíc vojáků, kteří byli v Kazachstánu rozmístěni v úloze mírotvorců hned během prvního dne. Nikdo je nemusel odvolávat z dovolenek a složitě svolávat do kasáren. S ohledem na vzdálenosti a doby letu na kazašská letiště lze soudit, že v době Tokajevovy žádosti o pomoc už seděli v transportních letadlech a čekali na pokyn ke startu. Protože Rusové díky GRU včas věděli, "která bije", tak se tentokrát rozhodli, že žádný další Majdan a následný rozvrat země ve svém sousedství už nepřipustí.

Ještě během pravoslavného Štědrého dne dokázali do Kazachstánu přesunout vojenské posily i ostatní členové CSTO, včetně nejvzdálenějšího Běloruska. Vojenskou pomoc poslali všichni členové vojenského paktu bývalých sovětských republik, včetně Arménie, která nedávno utrpěla těžké ztráty v bojích při ázerbajdžánské agresi do Arcachu, u nás známého jako Náhorní Karabach. A přesto, že Arméni mají sami dost starostí s neustálými vojenskými výpady Azerů do svého pohraničí, tak se neváhali zapojit. Rychlost přesunu všech spojeneckých sil svědčí o kvalitní logistické přípravě a řízení této organizace.

Poučné bylo shlédnout záběry výsadku spojeneckých armád. Příslušníci ruské armády i ostatních spojeneckých sil už dávno nejsou žádní "drbani" v otrhaných uniformách a s vetchým vybavením, jako v dobách prezidentování Borise Jelcina. Z transportních Il-86 a An-125 Ruslan vystupovali perfektně vybavení a těžce vyzbrojení "ostří hoši". Z Ruska již několik let nepřichází žádné ponižující zprávy, které by dokládaly, že si vojáci před odesláním na misi musí kupovat za své peníze v armyshopech helmy, neprůstřelné vesty nebo bojové boty jako čeští vojáci, kterým ani před přesunem do Afghánistánu nebo do Mali armádní dévéťáci včas "nevysoutěžili" potřebné vybavení.

Podle místních pozorovatelů děj, který v Kazachstánu právě vrcholí, začal již počátkem roku 2019. Do té doby v zemi vládl jako prezident Nursultan Nazarbajev, který funkci vykonával už od rozpadu SSSR. V zemi zavedl typický středoasijský model správy. Ve státě působí více politických stran, které po volbách s různými úspěchy zasedaly v obou komorách parlamentu. Ve vládě však po celou Nazarbajevovu éru rozhodovali členové nejvlivnější národně demokratické strany Nur Otan, kterou bývalý prezident založil.

Nazarbajev v zemi umožnil hned od počátku soukromé podnikání. Stát si však ponechal kontrolu nad většinou strategických podniků. Od těžby nerostných surovin, přes dopravu až po energetiku. Vedle velkých státních firem však působí i v těžebním sektoru a v zemědělství soukromé firmy. Kazachstán měl velmi rozvinuté zemědělství už v dobách SSSR. Tamní zemědělské podniky měly zájem na rozvoji spolupráce s Evropou. Vedle tamních zemědělských podniků působí Andrej Babiš (ANO) s celým svým Agrofertem jako "drobný zahrádkář".

MUDr. Ivan David: Kazachstán a Rusko předvedli, že US příručka pro barevné revoluce už zastarala (2. díl)

02.05.2022

Rychlá navigace: