Souvislosti, které všude nenajdete

MUDr. Ivan David: Kazachstán a Rusko předvedli, že US příručka pro barevné revoluce už zastarala (3. díl)

(3. díl)

V Evropě převládá o středoasijských zemích mínění, že jsou to rozpadlé chudé bývalé části "Sojuzu". Nic není vzdálenějšího pravdě, než záběry údajného kazašského venkova, které do svého satirického filmu "Borat" použil britský komik Sacha Baron Cohen, a které byly natáčeny v romských osadách v Rumunsku. V Kazachstánu se pod zemí nachází prakticky celá Mendělejevova tabulka prvků. Díky těžbě ropy a plynu je Kazachstán jedna z nejméně zadlužených zemí světa, přestože Nazarbajevův režim modernizoval a postavil řadu měst. Astanu i Alma-Atu dnes z velké části tvoří velké bulváry ve stylu Champs Elyées v moderním provedení a jsou protkány velkými pěstěnými parky. Obě hlavní města spojuje vysokorychlostní železnice, o jaké si České dráhy ještě dlouho budou moci nechat jenom zdát. Cestovní rychlost vlaků je 250 km/h. Nazarbajev díky příjmům z vývozu surovin nechal postavit moderní univerzity i nemocnice. A věnoval peníze i na přilákání špičkových zahraničních pracovníků, od nichž se místní učí novým postupům.

Ani této zemi se však nevyhnula korupce. Na obřích příjmech z obchodů s nerostným bohatstvím i na budování země pohádkově zbohatla skupina oligarchů, kteří se postupně přímo i nepřímo zapojila do politiky. Po jedné z epizod "koketování" s liberalizací a deregulací v zemi v březnu 2019 pak vypukly zinscenované protesty proti zdražování. Nazarbajev během nich v zájmu uklidnění situace odstoupil z funkce prezidenta a nechal pro sebe zřídit zvláštní funkci "náčelníka kazašského lidu", která zahrnuje pravomoci vrchního velitele ozbrojených sil a bezpečnostních složek. Do funkce "dočasného" prezidenta se oligarchům podařilo protlačit bývalého ministra zahraničí a v té době předsedu horní komory Parlamentu Kasima Tokajeva. Kvůli vypuknutí pandemie, která znemožnila uspořádání prezidentských voleb, Tokajev funkci jaksi "dočasně" vykonává dodnes.

Tokajev po nástupu do funkce nastolil v zemi více prozápadní kurz. Zahraničním těžařským firmám prodal licence na těžbu ropy a plynu. Podle ruského analytika Dmitrije Plotnikova, který spolupracuje s televizí RT, dnes západní korporace ovládají 2/3 těžby ropy a plynu v Kazachstánu. Až do konce roku 2021 byly v zemi zákonem regulované ceny nejen energií, ale i paliv. Pod tlakem zahraničních firem Tokajev souhlasil s deregulací cen plynu pro spotřebitele. Většina aut je poháněna zkapalněným plynem. Jeho zdražení z 60 na 120 tenge za litr (z 2,93 Kč/l na 5,86 Kč/l), které vstoupilo v platnost od 1. 1. 2022, vyvolalo protesty, které se rozšířily do celé země. Tokajev po nástupu do funkce prezidenta couvl ze zahraničně politické orientace na osu Moskva – Peking a snažil se o větší sblížení se západem. Už před parlamentními volbami umožnil v zemi působení zahraničních nevládních neziskových organizací. Mezi jinými se tak do Kazachstánu dostala i Open Dialogue, která byla na Západě několikrát obviněna z praní špinavých peněz, včetně financí z drog, vydírání, obchodování s lidmi a se zbraněmi. Tato neziskovka do země podle ruské televize RT přivedla i "experty" z ukrajinského Pravého sektoru. V jejím čele stojí Muktar Abljazov, který byl v letech 1998 a 1999 ministr hospodářství a energetiky. Muktar Abljazov jako první už v té době navrhoval privatizovat těžební sektor a liberalizovat ceny pohonných hmot. Protože se svými plány narazil u Nazarabajeva, který se držel zásady, že pokud chce "dlouhodobě mlaskat", musí ostatní nechat aspoň slušně najíst, byl z funkce vyhozen. Během svého vládního angažmá se z něj však stal jeden z nejbohatších kazašských oligarchů a jeho Astana holding ovládá stovky firem od zemědělství, přes těžbu a obchod. Provozoval i banku BTA, z níž vytuneloval 3,6 miliardy dolarů vkladů střadatelů. Viktorie Nikiforová ve svém článku uvádí, že banka fungovala jako pračka špinavých peněz pro kazašské mafiány. Abljazov, který utekl z Kazachstánu s ukradenými miliardami, zakotvil napřed v Londýně. Přes všechny žádosti o vydání k trestnímu stíhání přes Interpol mu byl v Británii udělen statut "politického uprchlíka". Za jeho získání vděčí podle RIA novosti spolupráci s britskými a americkými tajnými službami. Abljazov se pak přestěhoval do Francie, kde byl opět policií přistižen při provádění rozsáhlých ekonomických podvodných schémat. Během trestního vyšetřování se mu s pomocí vysokých důstojníků tajných služeb v roce 2020 podařilo získat status politického uprchlíka i ve Francii. V lednu 2022 tento zločinecký talent zakotvil v Kyjevě, kde se prohlásil vůdcem opozice v exilu a prostřednictvím "pěšáků a důstojníků" své neziskovky začal řídit akce v Kazachstánu. Někteří z nich operují pod hlavičkou strany Demokratická volba, která se při posledních volbách do parlamentu nedostala.

MUDr. Ivan David: Kazachstán a Rusko předvedli, že US příručka pro barevné revoluce už zastarala (3. díl)

03.05.2022

Rychlá navigace: