Souvislosti, které všude nenajdete

Projev prezidenta Vladimíra Putina 30. 9. 2022, bez obalu, k připojení nových území k Ruské federaci – 1. díl

(1. díl)

Vážení občané Ruska, občané Doněcké a Luhanské lidové republiky, obyvatelé Záporožské a Chersonské oblasti, poslanci Státní dumy, senátoři Ruské federace!

Víte, že se v Doněcké, Luhanské lidové republice, v Záporožské a Chersonské oblasti konala referenda. Jejich výsledky byly sečteny a výsledky jsou známy. Lidé se rozhodli jednoznačně. Dnes podepisujeme smlouvy o přijetí Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Záporožské oblasti a Chersonské oblasti do Ruska. Jsem si jist, že Federální shromáždění podpoří ústavní zákony o přijetí a vytvoření čtyř nových regionů, čtyř nových subjektů Ruské federace, protože taková je vůle milionů lidí. To je samozřejmě jejich nezadatelné právo, které je zakotveno v článku 1 Charty OSN, který přímo hovoří o zásadě rovných práv a sebeurčení národů.
Opakuji: je to nezadatelné právo každého národa, které je založeno na historické jednotě, v jejímž jméně vítězily generace našich předků, všech těch, kteří od počátků starověké Rusi po staletí budovali a bránili Rusko. Je to samozřejmě jejich nezadatelné právo, které je zakotveno v prvním článku Charty OSN, a který výslovně uvádí zásadu rovných práv na sebeurčení národů.
Zde, v Novorossiji, bojovali Rumjancev, Suvorov a Ušakov, Kateřina II. a Potěmkin zakládali nová města. Naši dědové a pradědové zde bojovali na život a na smrt během Velké vlastenecké války. My budeme vždy vzpomínat na hrdiny "ruského jara", na ty, kteří se nesmířili s neonacistickým státním převratem na Ukrajině v roce 2014, na všechny ty, kteří zemřeli za právo mluvit svým rodným jazykem, za zachování své kultury, svých tradic a víry a bojovali za právo na život. Jejich celá řada – jsou to vojáci z Donbasu, mučedníci "Oděské chatyně" a oběti nelidských teroristických útoků kyjevského režimu. Jsou to dobrovolníci a milice, jsou to civilisté, děti, ženy, staří lidé, Rusové, Ukrajinci i lidé nejrůznějších národností. Patří sem skutečný lidový vůdce Doněcka Alexandr Zacharčenko, bojoví velitelé Arsen Pavlov a Vladimir Žoga, Olga Kočura, Alexej Mozgovoj i prokurátor Luhanské republiky Sergej Gorenko, výsadkář Nurmagomed Hadžimagomedov a všichni naši vojáci a důstojníci, kteří zemřeli statečnou smrtí během speciální vojenské operace. Jsou to velcí hrdinové. Hrdinové velkého Ruska. Uctěte prosím jejich památku minutou ticha...
Děkuji.
Za volbou všech těch milionů lidí v Doněcké a Luhanské lidové republice, v Záporožské a Chersonské oblasti stojí náš společný osud a tisíciletá historie. Lidé předávají toto duchovní pouto svým dětem a vnukům a navzdory všem zkouškám si svou lásku k Rusku nesou po celá léta. Tento pocit v nás nikdo nemůže zničit. Proto také starší generace, ale i ty, které se narodily po tragédii rozpadu Sovětského svazu, hlasovaly pro naši jednotu, pro naši společnou budoucnost.

Projev prezidenta Vladimíra Putina 30. 9. 2022, bez obalu, k připojení nových území k Ruské federaci – 1. díl

15.10.2022

Rychlá navigace: