Souvislosti, které všude nenajdete

Komentář Larryho S. Johnsona, veteránem CIA a Úřadu pro terorismus ministerstva zahraničí USA (1. díl)

(1. díl)

Proč Rusko vyhrává válku na Ukrajině? Během prvních 24 hodin ruské vojenské operace na Ukrajině byla zničena všechna ukrajinská pozemní radarová záchytná zařízení. Bez těchto radarů ztratilo ukrajinské letectvo schopnost realizovat zachycení "vzduch-vzduch". Rusko během posledních tří týdnů de facto zřídilo nad Ukrajinou bezletovou zónu. Moji pozornost upoutal i příjezd Ruska ke Kyjevu do tří dnů po invazi. Vzpomněl jsem si, že nacistům v operaci Barbarossa trvalo sedm týdnů, než dosáhli Kyjeva a dalších 7 týdnů než si město podmanili. Přesto mnozí takzvaní američtí vojenští experti tvrdili, že Rusko uvázlo. Když se nacházelo za více než týden 24 mil severně od Kyjeva, bylo jasné, že schopnost Ukrajiny zahájit významné vojenské operace byla eliminována. Pokud by jejich dělostřelectvo bylo neporušené, pak by tato ruská kolona byla snadnou kořistí pro masivní zničení. To se nestalo. A pokud Ukrajinci měli životaschopná letadla nebo vrtulníky, měli tento konvoj zničit ze vzduchu. To se nestalo. Nebo pokud by měli životaschopné řízené střely, měly rozpoutat peklo na údajně zastavenou ruskou kolonu. To se nestalo. Ukrajinci se svými nově dodanými americkými Javeliny neuskutečnili ani významný pěchotní přepad kolony. Rozsah a dosah ruského útoku je pozoruhodný a působivý. Za tři týdny dobyli území, které je větší než pevnina Spojeného království. Poté pokračovali v provádění cílených útoků na klíčová města a vojenská zařízení. Neviděli jsme jediný případ, kdy by ukrajinská jednotka velikosti pluku nebo brigády zaútočila a porazila srovnatelnou ruskou jednotku. Místo toho Rusové rozdělili ukrajinskou armádu na části a přerušili jejich komunikační linky. Rusové upevňují svou kontrolu nad Mariupolem a zajistili si všechny přístupy k Černému moři. Ukrajina je nyní odříznutá na jihu a severu. Chtěl bych poznamenat, že pro USA bylo v roce 2003 obtížnější dobytí tak velké oblasti v Iráku, přičemž bojovaly proti mnohem slabší a méně schopné vojenské síle. Tato ruská operace by měla vyděsit americké vojenské a politické vůdce.

Skutečně důležitá zpráva přišla, když ruský raketový útok zasáhl to, co jsou de facto základny NATO v Javorive a Žitomiru. V září 2018 NATO provedlo školení v oblasti kybernetické bezpečnosti v Žitomiru a označilo Ukrajinu za "partnera NATO". Žitomir byl v sobotu zničen hypersonickou střelou. Javorive minulou neděli potkal podobný osud. Jednalo se o primární výcvikové a logistické centrum, které NATO a EUCOM používaly pro dodávky stíhaček a zbraní na Ukrajinu. Velké množství vojenského a civilního personálu na této základně se stalo oběťmi. Rusko regulérně útočí a ničí základny, které používalo NATO od roku 2015.

Všichni civilisté, kteří jsou posláni bojovat proti ruské armádě, umírají ve válce, kterou nemohou vyhrát. Média uvádějí lidi v omyl o něčem tak závažném. To je kombinace nevědomosti a lenosti. Namísto skutečného zpravodajství drtivá většina médií tištěných i elektronických, stejně jako velké technologické společnosti podporují masivní propagandu. Pamatuji si, když byl George W. Bush Hitlerem. Pamatuji si, když byl Donald Trump Hitlerem. A teď zase máme nového Hitlera, Vladimira Putina. Toto je opotřebovaná taktika. Každý, kdo se odváží položit legitimní otázky, je okamžitě prohlášen za loutku Putina nebo loutku Ruska. Když nemůžete argumentovat a zpochybnit fakta, jediným východiskem těchto lidí jsou nadávky.

Komentář Larryho S. Johnsona, veteránem CIA a Úřadu pro terorismus ministerstva zahraničí USA (1. díl)

28.04.2022

Rychlá navigace: