Souvislosti, které všude nenajdete

Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Alopecie (vypadávání vlasů)

(27. díl)

Padají vám vlasy náhle více než je obvyklé? Objevují se na hlavě okrouhlé lysinky? Pokožka hlavy svědí nebo na ni vznikají skvrny? Toto vše mohou být příznaky alopecie. Základem úspěšné léčby je včasnost jejího zahájení.

Patologické vypadávání vlasů ve shlucích nebo dochází až k úplné ztrátě ochlupení.

Na základě klinických projevů se toto onemocnění dělí na difúzní a ložiskové. V případě difúzní alopecie vlasy padají rovnoměrně po celé hlavě, bez ohraničených lysých ložisek. V této skupině je nejčastější androgenní alopecie. Často je považována za přirozenou plešatost.

Mezi nejčastější ložiskové patří Alopecie areata, která se projevuje vypadávajícími vlasy v kruhových shlucích. Onemocnění postihuje muže i ženy, děti i dospělé. Zdravému člověku může denně vypadnout okolo 100 vlasů i více (např. po umytí). Při tomto množství nelze hovořit přímo o ztrátě vlasů, jelikož jde o jakousi formu jejich výměny. Pokud však sledujete nadměrné vypadávání vlasů, může jít o alopecii a nejvhodnější je navštívit dermatologa. Ten vybere nejvhodnější léčbu dle příčiny onemocnění. Za vypadáváním vlasů se může skrývat řada příčin, ale nejčastěji jde o:

 • hormonální změny,
 • genovou zátěž,
 • stres,
 • toxické vlivy,
 • mechanické vlivy,
 • a kožní nemoci.

Vypadávání vlasů a pozitivní ovlivňování tohoto problému zkoumala studie: Vypadávání vlasů a jejich opětovný růst a výsledky aplikací pulzního elektromagnetického pole – J. P. Bureau, MD, PhD, P. Ginouves, MD, J. Guilbaud, MD, PhD, ME. Roux, MD

Tento druh experimentální studie versus placebo prováděné na zdravých ženských a mužských dobrovolnících demonstruje pozitivní biologický efekt pulzního elektromagnetického pole v kombinaci s esenciálními oleji na ztrátu vlasů a jejich opětovný růst. Tato studie trvala 26 týdnů a byla prováděna v souladu s pravidelným léčebným plánem. U 83 % dobrovolníků se projevilo zpomalení ve ztrátě vlasů a u 20% pacientů se projevil nárůst vlasů nad původní základnu. Regenerační proces neukázal žádné vedlejší účinky nebo nežádoucí reakce. Histologické zkoušky korelují s klinickými studiemi.

Základem úspěšné léčby je určení příčiny vypadávání vlasů. Prevencí je zdravý životní styl, změna stravovacích návyků a vyhýbání se psychické zátěži. U androgenní alopecie je možností aplikace estrogenů mužům. Někdy je vhodná chirurgická transplantace. Při alopecii areata jsou někdy užívány lokální kortikosteroidy. U mírnějších forem lze vyzkoušet látky zvyšující prokrvení vlasové pokožky a další postupy vedoucí k celkové detoxikaci organizmu.

Pro řešení potíží souvisejících s alopecií je vhodná pulzní magnetoterapie, která generuje pulzy prokrvující vlasovou tkáň a vytváří vhodné podmínky pro fyziologický růst a obnovu vlasového porostu. Cílem takové aplikace je také zastavit vypadávání vlasů.

Výhody magnetoterapie v případě alopecie:

 • Má vasodilatační efekt na prekapiláry a kapiláry.
 • Stimuluje mikrocirkulaci okysličené krve a živin v exponované vlasové pokožce a vytváří lepší podmínky pro nový růst vlasů.
 • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
 • Jedná se o řešení bez dalších léků.
 • Jde o neinvazivní metodu.
Magnetoterapie – brána ke zdraví a dlouhověkosti: Alopecie (vypadávání vlasů)

Zdroj: bionet.cz

25.11.2021

Rychlá navigace: