Souvislosti, které všude nenajdete

Měli byste vědět – 18. část: C-vitamín, 6. díl

Infekce a vitamín C

Je ve všestranném zájmu pacientů, aby při léčbě jakékoliv infekce byly podávány rázné dávky vitamínu C. V době onemocnění je tělo obyčejně v hlubokém deficitu a nedostatku vitamínu C. Děti jsou všeobecně pod rizikem, že běžná infekce se velmi rychle, v průběhu hodin dokáže změnit v těžké onemocnění i smrt. Dodání 1-2g vitamínu C spolu s glukonátem vápníku je vhodným a bezpečným opatřením hned při projevených obtížích a v době, kdy příznaky ještě nemusí být přesvědčivé a není jasná diagnóza. Tato prevence zachraňuje životy. Mnohé lékařské studie zkoumaly a potvrdily biochemické výhody vysokých dávek vitaminu C pro organizmus. Pokud se nasadí vitamín C v inkubační době virového onemocnění, je virus a nemoc zlikvidovaná během několika hodin!!! Tato schopnost vitamínu C hraje nesmírně důležitou roli při potlačování nádorů s virovou patologií. Též má klíčovou roli u bakteriálních infekcí: bronchitida, zánět středního ucha, uretritida...

Diabetes a vitamín C. Samotné onemocnění charakterizuje vysoká (často nenaplněná) potřeba vitamínu C. Diabetik bez dávek vitamínu C trpí na subklinický skorbut, protože hyperglykémie blokuje postup vitamínu C do buněk, důsledkem je pomalé hojení ran a cévní poruchy. Vitamín C zlepšuje využitelnost inzulínu a pomáhá játrům v metabolizmu chlorohydrátů, čím snižuje potřebu injekčního inzulínu a dalších léků až o 40%. Až pro 60% diabetiků stačí dieta a 10g vitamínu C denně. Vitamín C předchází komplikacím a umožňuje normální hojení ran, což může zachránit mnoho noh před amputacemi. Brání abnormální buňkové akumulaci sorbitolu v buňkách, čímž se zabrání zrakovým komplikacím při cukrovce. Pomáhá kontrolovat hyperglykémii, snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení. Dostatek antioxidantů jako vitamíny C, E a B3 neutralizují volné radikály a brání destrukci B-buněk.

Srdečně cévní nemoci a vitamín C. Vysoké dávky vitamínu C zlepšují pružnost cév, snižují vysoký krevní tlak a jeho výkyvy. Už výživové dávky dokážou snížit vysoký tlak už za 6 týdnů užívání. Vitamín C brání zánětlivému poškození cév, což je faktorem arterosklerózy. Vitamín C snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Hlavním způsobem likvidace cholesterolu je jeho přeměna ve žlučové kyseliny a při nedostatku C vitamínu se cholesterol hromadí v játrech a hrozí vznik žlučových kamenů. Pokud se vitamín C odstraní ze stravy, cholesterol se v nadledvinkách tvoří 6x rychleji a v zimním období pak nedostatek vitamínu C a tučná strava způsobuje infekční onemocnění. Zvýšení denního přísunu vitamínu C vede prokazatelně k výraznému poklesu úmrtnosti lidí. C vitamín je základním prvkem, který zabezpečuje pružnost cév a pomáhá vytvářet kolagen. Vitamín C je potřebný nejen pro jeho tvorbu ale i opravu a údržbu existujícího kolagenu. Příznaky klinického skorbutu úzce souvisí s nedostatkem C vitamínu a toto následně vede k poškození stěn a tukového depozitu. Cholesterol se ukládá mnohem rychleji v úsecích s nedostatkem vitamínu C, jeho nedostatek je běžný i u jinak zjevně dobře živených lidí. Pacienti s onemocněním koronárních arterií mají většinou nedostatek vitamínu C a následky jsou často pro ně fatální. Optimální hladina vitamínu C v krvi zabraňuje též tvorbě sraženin a předchází trombóze, protože snižuje přilnavost trombocytů na cévní endotel. Arteroskleróza je důsledkem dlouhodobého nedostatku vitamínu C s následným zvýšením cholesterolu v cévách a kaskádovými změnami u dalších tuků v těle. Saturační potřeba vitamínu C je většinou v intervalu 10-20g.

Více informací na webu www.bezleku.cz a www.c-vitamin.cz

Měli byste vědět – 18. část: C-vitamín, 6. díl

04.07.2019

Rychlá navigace: