Souvislosti, které všude nenajdete

Měli byste vědět – 19. část: C-vitamín, 7. díl

Infarkt a vitamín C

V roce 1994 si Pauling dvojitý nositel Nobelovy ceny a profesor Rath patentovali na základě biochemických výzkumů a kontrolované studie pod vedením Dr. Kentona v letech 1997-2000 léčebný postup pro srdečně cévní onemocnění: 5g vitamínu C, 5g lyzinu a 1000 IU vitamínu E denně. Kontrolovaná studie zjistila zpomalení usazování plaku o 800 až 1500% proti kontrolní skupině. Konvenční medicína zarytě mlčí dodnes.

Už jednorázová dávka 4g vitamínu C sníží hladinu kyseliny močové v krvi. Dávky 8g denně po dobu 8 dní ji sníží až o 30%, což už má terapeutický efekt. Autoři studie tvrdí, že vitamín C zvyšuje riziko akutní dnové artritidy, přestože sníží hladinu kyseliny močové v plazmě. Ano je to naprosto logické, protože kyselina močová vyloučená z plazmy do krve a lymfy, než odejde přes ledviny z těla ven, může způsobit akutní problémy. V tomto případě je třeba snížit rychlost uvolňování kyseliny močové a snížit dávky C vitamínu. Příznivý vliv má i vitamín B3 (niacin), zlepšuje pohyblivost kloubů a má protirakovinné účinky.

Otrava a vitamín C. Při otravě se pohybuje optimální dávka vitamínu C od 30g nezávisle na věku. Neutralizuje toxiny, podporuje činnost jater a ledvin a jako diuretikum urychluje vylučování toxinů. Účinek léčby při otravě CO a barbituráty je tak významný, že nepodání vitamínu C hraničí se zanedbáním zdravotní péče. Základním postupem je 350-700 mg/kg AS injekčním podáním. Působí jako bleskový oxidizér, vytěsní CO z hemoglobinu a oxiduje ho na neškodný CO2. Vitamín C chrání před následky chronické otravy, opravuje srdečně cévní systém a pomáhá buňkové respiraci.

Popáleniny a vitamín C. Při léčbě popálenin prokazuje vitamín C neocenitelné služby. Popáleniny vyžadují masívní a časté dávky, protože jsou nerozlučně spojené s vyčerpáním vitamínu C a zvýšenou poptávkou těla po něm. Zmírňuje bolest až do té míry, že nejsou potřebné opiáty, odstraňuje toxický šok, udržuje cévní i biochemický přenos kyslíku do poškozených míst a tím předchází sekundárnímu odumírání tkání a urychluje celkové hojení. Průměrné dávky při popáleninách jsou 30-100g vitamínu C denně. Každý den je potřeba přidat alespoň 1g glukonátu vápníku.

Tuberkulóza a vitamín C. Zvířata, která syntetizují vitamín C, jsou mnohem odolnější vůči tuberkulóze. Vitamín C zvyšuje odolnost proti tuberkulóze a příznivý účinek se ukázal i v kombinaci s vitamíny A, B, E a selenem. Při malých dávkách C vitamínu je jeho role jen podpůrná. Vyšší koncentrace mají evidentně léčivý účinek. Mykobakterie tuberkulózy jsou velmi citlivé na vitamín C a ničí je už malé koncentrace.

Schizofrenie a vitamín C. Schizofrenik spaluje vitamín C až 10x rychleji než zdravý člověk. Schizofrenik přijme až 40g C vitamínu bez jakéhokoliv vylučování, podobně jako při těžkých virových infekcích. Vitamín C je důležitým regulátorem mozkové činnosti a jeho nedostatek vede k psychickým problémům a osobnostním změnám, což zhoršuje jakýkoliv předešlý neurologický problém. Patologické procesy spojené a vedoucí ke schizofrenii vedou zároveň ke zvýšené spotřebě vitamínu C. Další zvláštností je vylučování vysokého množství kryptopyrrolu v moči, které vymizí po dodání vysokých dávek vitamínu B3. Schizofrenici mají zřejmě mozkové receptory obsazené endogenními metabolity a halucinogeny, které vitamín C zřejmě umí vytěsnit. Pokud pacient nereaguje na běžné či vysoké dávky vitamínu C, jsou zřejmě potřeba megadávky a takové množství, které jsou používány při odvykání drogově závislých. Fakta naznačují, že při schizofrenii máme co činit se zvláštní metabolickou poruchou. Podpůrné nasazení vitamínu C u psychiatrických pacientů je dávno známé. Vitamín C zlepšuje výsledky, náladu a snižuje potřebné množství léků, a pokud si uvědomíme velikost nežádoucích účinků a délku užívání těchto léků, pak jde o skutečně významný fakt. Někdy se dá dosáhnout značné zlepšení jen pomocí vitamínu C. Klinické zkoušky ukázaly značné zlepšení již při užívání pravidelných dávek denně ve výši 2-6g. Vitamín C též zmírňuje příznaky chronické schizofrenie.

Uštknutí a štípnutí hady, pavouky a vitamín C. Nadprodukce histaminu a enzymů z poškozených buněk má též toxický dopad a způsobuje šok. Vitamín C zabraňuje šoku a inhibuje tyto enzymy a tím předchází destrukčním změnám. Oproti virům je výhodou, že jed se nemnoží a tak se zneutralizovaný pacient rychle uzdravuje. Čím je vyšší dávka, tím je lepší odezva. Doporučuje se injekčně 10-15 g vitamínu C v podobě askorbátu sodného - AS a pak ústně 5g po 4 hod.

Případ: Bodnutí 15-ti sršni - alergická reakce. Dr. Klener rozpustil 10g C vitamínu a vypil jej. Alergie pominula.

Více informací na webu www.bezleku.cz a www.c-vitamin.cz

Měli byste vědět – 19. část: C-vitamín, 7. díl

05.07.2019

Rychlá navigace: