Souvislosti, které všude nenajdete

Měli byste vědět – 25. část: Voda jako lék

Když v roce 1979 vypukla v Íránu revoluce, zavřeli doktora Fereydoona Batmanghelidje jako politického vězně do věznice Evin, která patří mezi nejobávanější na světě a kde, během revoluce a po ní, zemřely desítky tisíc vězňů. Vězňové, vystaveni strašlivému stresu, dostávali žaludeční vředy a spoustu dalších nemocí. Jednou v noci zavolali doktora k muži s ochromující bolestí z peptického vředu. Muž byl v křečích a nemohl ani chodit. Fereydoon neměl žádné léky, které by mu mohl podat, tak mu dal vypít alespoň 2 sklenice vody. K jeho překvapení do 8 minut vězňova bolest zmizela. Událost vzbudila jeho zvědavost, a proto nařídil nemocnému, aby každé 3 hodiny vypil 2 sklenice vody. Muž to udělal a po zbývající 4 měsíce ve vězení byl absolutně bez bolesti. Fereydoo, inspirovaný předchozí zkušeností, provedl rozsáhlý výzkum účinků vody pro předcházení a zmírnění mnoha bolestivých, degenerativních onemocnění. Úspěšně tak pomohl více, než 3000 spoluvězňů – pouhou čistou vodou! Výzkum doktora natolik pohltil, že když mu nabídli předčasné propuštění, odmítl a rozhodl se zůstat ve vězení další čtyři měsíce a dokončit svůj výzkum vlivu dehydratace na krvácející vředové choroby. Celkem tak strávil ve vězení Evin dva roky a sedm měsíců.

Při svém výzkumu zjistil, že když máme nedostatek vody v těle, tělo nám to signalizuje tím, že produkuje bolest. Mnoho degenerativních onemocnění, včetně astmatu, artritidy, hypertenze, angíny pectoris, lupénky a roztroušené sklerózy, je způsobeno chronickou dehydratací. Když máme správné množství vody, naše buňky jsou napnuté jako zralé broskve na stromě a všechny funkce uvnitř buňky fungují bezvadně. Při nedostatku vody se z buněk jako broskve stávají buňky jako sušené švestky. Stávají se z nich "křížaly". Vysušené buňky fungují jiným způsobem, než buňky napité. Neplní svoji funkci správně. Také se nedokážou vypořádat se svým toxickým odpadem, toxický odpad se hromadí a buňky vyvolají do mozku o pomoc. Vnímáme to jako bolest. Tuto informaci nám zprostředkovává histamin, což je nervový mediátor, zodpovědný za regulaci vody a řízení sucha v těle. My potom jdeme k lékaři a on nám dá prášky na bolest. Prášky na bolest obsahují antihistaminika, což znamená, že umlčí histamin. Jinými slovy, problém nám zůstává, jenom náš mozek už o něm neví, protože se k němu ta informace o problému nedostane. Dehydratované buňky pak neplní svoji správnou funkci tak dlouho, až dojde k opotřebování kloubů a artróze nebo špatné funkci kůže.

Žádný lékař vám neporadí: "Pijte více vody, nejsi nemocný, máš v těle nedostatek vody, neřeš žízeň léky", protože z toho pro něj nekoukají žádné peníze.

Když tekutina obsahuje příliš mnoho přísad (cukr, aroma, barviva apod.), vstřebávání přes sliznici střeva probíhá pomaleji nebo minimálně, protože tyto přísady ji do krve "nepustí". Důsledkem je málo vody v krvi a pocit žízně, navzdory velkému množství vypité tekutiny. Tyto nápoje nemohou uspokojit potřeby organismu. Obsahují sice vodu, ale v této vodě jsou rozpuštěny všechny ty barviva a příchutě a ony se "své" vody jen nerady zbavují. Drží se jí v organismu zuby nehty a všude ji následují. Organismus tak nedostane čistou vodu, ale barevný, ochucený roztok, který v podstatě nemůže použít. Označení "tekutý chleba" pro pivo je výstižné, stejně jako označení "černé mléko" pro limonády. Ani v jednom případě se nejedná o zdroj vody. Dobrá je jen čistá voda, nesycená a bez bublinek.

Naše tělo nemůže dobře fungovat bez vitamínů, minerálů a fytonutrientů. Čistá voda je dopravním prostředkem, který tyto veledůležité prvky buňkám dopravuje. Nedostatek vody nebo voda nasycená chemikáliemi a barvivy (kde již pro tyto látky není místo) znamená, že se tato mikrovýživa k buňkám nedostane. V Americe je 17 milionů dětí, které mají astma. Pokud je závěr doktora Batmanghelidje správný, krásně to do sebe zapadá. Všechny tyto děti trpí z velké části dehydratací. Pokud by jim přestali dávat pít ve velkém přeslazené limonády a coca colu a dali jim čistou vodu – většina astmatických onemocnění by zmizela. A ještě jedna zajímavost: když doktor vzal dětem limonády s kofeinem a pili místo nich vodu, jejich známky se ohromně zlepšily – z trojek a čtyřek se staly dvojky. Limonády dělají navíc z vašich dětí "hlupáky".

Nejsme jenom to, co jíme. Jsme také to, co pijeme!

A jak poznám, zda jsem dehydratovaný? Jednoduchým ukazatelem je barva moči. Má být světle žlutá nebo čirá. Pokud je tmavě žlutá, dehydratace začíná. Pokud je do oranžova, je to již kritické a já jsem dehydratovaný!

Voda jako lék

11.09.2019

Rychlá navigace: