Měli byste vědět – 29. část: To nejdůležitější o pitném režimu
Voda má ochranou funkci a
- chrání okolí kloubů, míchu a mozek
- poskytuje ideální podmínky pro tvorbu enzymů, pro život buněk, obohacuje organismus o důležité minerály a o stopové prvky
- vytváří v těle harmonii, dodává energii a svěžest
- působí v těle jako transportér pro přenos živin, odpadních látek, elektrolytů a hormonů
- je zdrojem mikroživin pro trávicí systémy, které vyživují a udržují chod lidského těla
- je nutnou podmínkou pro tvorbu a aktivaci trávicích endogenních enzymů v celém trávicím systému od ústní dutiny až po konec sestupného trakčníku tlustého střeva
- je důležitým prvkem při termoregulaci našeho těla
- posiluje lymfatický systém, kdy lymfa vynáší z těla škodlivé látky
- naředí do přirozeného pH žaludeční šťávy a "připraví" enzymy, včetně hormonu inzulínu
- detoxikuje močový systém
- detoxikuje a aktivuje nervový systém a mozek
- vyplavuje většinu toxických látek nalézajících se v organismu, především z ledvin, jater a ze střev a tím se zmenšuje obtížnost trávení následně zkonzumované potravy
- má důležitou roli při přenosu informací, protože i voda má paměť
- Člověk denně ztrácí 2,5 - 3 l vody. Příjem tekutin by měl být dodržován v průběhu celého dne. Jednorázové zavodnění těla, náhlé dohánění zanedbaného pitného režimu, zatěžuje ledviny a z těla mohou být odplaveny minerály. Určitě neplatí, že čím více tekutin pijete, tím lépe. Vypijete-li bez zjevného důvodu více než 4 l denně, neúměrně zatěžujete ledviny. Optimální přísun je 2 - 3 l tekutin denně. V horku a při zvýšené zátěži by se příjem měl zvýšit až na 5 l. Množství vypitých tekutin by se měl zvýšit i v případě, že v jídle konzumujete hodně solí.
- Doporučuje se ráno nalačno vypít minimálně 3 dcl vody. Pít minimálně 15 - 30 minut před jídly. Pít až 1 - 2 hodiny po jídle. Více vody pokud možno vypijte dopoledne, kdy tělo nejvíce vylučuje odpadní látky.
- Vodu z potravin započítáváme do pitného režimu. Obsah vody ve většině potravin (např. v polévkách, ovoci, zelenině, mléčných výrobcích) se pohybuje v rozmezí 40 - 95 %. Průměrně tedy přijmeme stravou 500 - 1000 ml vody.
- Hlavní složkou pitného režimu by měla být co nejčistší voda. Příliš mineralizované vody jsou pro každodenní konzumaci nevhodné. Nezbavují tělo zplodin látkové výměny a přebytečných solí, zvyšují riziko hypertenze a vzniku ledvinových, močových a žlučových kamenů.
- Tmavá a výrazně zapáchající moč je u jinak zdravého jedince znakem dehydratace. Jestliže je moč světlá a bez silného zápachu, tak je množství tekutin dostatečné.
- Čaje jsou pravé a nepravé. Pravé se dělí podle míry fermentace na čaj černý, žlutý a zelený. Pravé čaje obsahují kofein, který má mírný diuretický efekt a ovlivňuje srdeční frekvenci, obsahují řadu látek, které lidské zdraví ovlivňují pozitivně (např. polyfenoly, které mohou snižovat hladinu LDL cholesterolu, mají protizánětlivý účinek) a také látky, které zdraví ovlivňují negativně (např. jiné polyfenoly, které negativně ovlivňují vstřebávání železa). Pravé čaje by měly být jen doplňkovou složkou pitného režimu. Z nepravých čajů jsou nejčastěji konzumovány ovocné čaje. Neobsahují kofein. Ale jejich nevýhodou jsou někdy přidávaná barviva a aromata.
- Slazené sycené nápoje (slazené minerální vody, limonády, kolové nápoje) nejsou vhodné pro ideální pitný režim, neboť obsahují vysoké množství sacharidů, umělá sladidla, barviva, aromata, konzervační látky, oxid uhličitý apod. Vytváří v organismu tzv. "suchý režim", jenž nutí ledviny ke zvýšení intenzivní činnosti, ke stažení vody odpadových tekutin a výsledkem toho je únava, povadlá pleť, močové a ledvinové kameny apod.
- Voda s ledem se může v průběhu jídla stát obzvláště problematickou – obzvláště pro ty, kdo trpí potížemi s trávením. Pokud si potřebujete něco upíjet v průběhu jídla, teplé tekutiny jsou pro trávení mnohem vhodnější.
15.09.2019