Souvislosti, které všude nenajdete

Měli byste vědět – 38. část: Překyselení, základní příčina chorob a obezity – 4. část

Rovnováha mezi kyselostí a zásaditostí těla je základem každé úspěšné léčby. Kyseliny mají ničivý účinek. Dokážou rozrušit dokonce i kámen nebo kov. Během látkové výměny neustále vznikají v těle kyselé látky jako kyselina močová, uhličitá, mléčná, octová a dokonce i solná a pokud nejsou vyloučeny a neutralizovány, způsobují v těle nejrůznější choroby. Náš nepřirozený životní styl vede k tomu, že podíl zásaditosti v našem těle je vytrvale nízký a naopak podíl kyselosti příliš vysoký. Starosti, zloba a stres kyselost ještě zvyšují. Při velkém zakyselení si tělo může brát zásadité látky na neutralizaci kyselin z vaziva, cév, nehtů, vlasů a kostí, ale je to za cenu degenerace našeho těla. Řídnou nám kosti, sklerotizují se naše cévy, což postupně vede k infarktu, mozkovým příhodám, osteoporóze, revmatizmu, dně, artróze, deformaci obratlů. Kdo by si pomyslel, že i vypadávání vlasů, deprese, atopické ekzémy a zubní kazy jsou následky přemíry kyselosti v těle? Celou situaci ještě výrazně zhoršují další jedy, kterým je člověk vystaven. Zbytky insekticidů, pesticidů a herbicidů, stejně jako nepřeberné množství potravinářských přísad, konzervanty a barvicí látky v našem jídle a pitné vodě, ve které ještě zhoršuje situaci přidaný chlór. Dalším problémem, se kterým se naše tělo při kyselosti musí vyrovnat je ukládání metabolitů a solí, které vznikají při neutralizaci kyselin. Ty se ukládají většinou ve vazivu kloubů. Při dlouhodobém překyselení začne tělo využívat jako zásobárny odpadních látek i vyšší orgány jako mozek, oči, uši, srdce... pak dochází k případům, kdy se zakaluje zrak, nebo ztrácí sluch. Mozková mrtvice a infarkt jsou pak již posledními příznaky překyseleného a odpady zaneseného organizmu.

Jaké pH mají tedy mít naše tkáně a tělní tekutiny? Pro získání zpětné vazby o tom co se děje v našem těle je velmi důležité průběžné měření pH našich slin a naší moči. Naměřená hodnota pH=7 znamená, že jsme dosáhli neutrálního stavu. Hodnota pod 7 znamená kyselé prostředí, a čím nižší hodnota tím větší kyselost. Naměřená hodnota nad 7 znamená zásadité prostředí. Naše tělo udržuje v krvi konstantní hodnotu pH 7,35 - 7,4. Náš život tedy závisí na tom, že tělo setrvává v neutrálním nebo lehce zásaditém stavu. Normální hodnota tkáně je mezi pH 7,4 - 7,5 a hodnota pod 5,5 je hodnotou kritickou, která signalizuje vážné zdravotní problémy a nástup onkologického procesu. Protože tělo naši krev chrání a má stálou hodnotu, musíme měřit hodnotu moči a slin, která nám bude signalizovat co se zhruba děje v našem těle a v naší tkáni: pH slin u zdravého člověka se přibližně pohybuje kolem 7,1. Pokud se po jídle objeví jakýkoliv odklon od této hodnoty, lze usuzovat, že v těle došlo k překyselení.

7,5 - 6,8 ... zdravý člověk
6,8 - 6,5 ... slabě zakyselený
6,5 - 6,2 ... středně zakyselený
6,2 - ... silně zakyselený

K měření pH slin: Před měřením pH slin je potřeba očistit jazyk gázou či tamponem.
K měření pH moči: Měření moči je dobré provádět několikrát denně, protože se její hodnoty díky metabolizmu výrazně mění. Díky procesu odkyselování během noci je ranní moč nejkyselejší a její pH má být od 6,8 - 6,0. Ideální hodnota je okolo 6,8. Okolo 17-té hodiny bývá naopak nejvyšší přísun zásaditých látek. Pokud se ranní hodnota pH moči pohybuje mezi 7 a výše jedná se o blokádu vyměšování kyselin. Dá se obecně říci, že bychom se měli tak dlouho odkyselovat, dokud hodnota pH ranní moči nebude pravidelně kolem 6,8.

Překyselení, základní příčina chorob a obezity – 4. část

24.09.2019

Rychlá navigace: