Souvislosti, které všude nenajdete

Měli byste vědět – 41. část: Střídavá studená a horká sprcha

Jak se ukazuje, díky střídavé studené a horké sprše je možné dosáhnout udivující výsledky a zbavit se mnohých nemocí. Účinky střídání tepla a chladu spočívají v tom, že teplo působí na povrchové vrstvy těla a zlepšuje krevní oběh, zatímco chlad stimuluje oběh ve vnitřních orgánech. A proto je střídavá sprcha zázračným lékem proti mnoha potížím. Regeneruje proces normálního krevního oběhu, posiluje svaly, srdce a zvyšuje odolnost. Střídavou sprchu provádějte ráno i večer, při únavě, nervozitě nebo oslabení. Stůjte pod sprchou, regulujte vodu, aby měla příjemnou teplotu, oplachujte se 40 sekund. Pusťte kohoutek se studenou vodou, snižte teplotu, aby voda byla příjemně studená a po dobu 20 sekund se sprchujte. Takto se střídavě sprchujte podle schématu: 40 sekund – horká voda, 20 sekund – studená voda. Celkový čas zákroku 3 až 8 minut. Pod sprchou si představujte, jak s vodou z těla odtéká svalové napětí a únava nervové soustavy. Je třeba navyknout váš organizmus na střídavé sprchování. Provádějte pravidelně.

Voda léčitelka. Život každého živého organismu začíná ve vodě, lidský zárodek není výjimkou. Německý lékař Kneipp ve své skvělé knize "Moje léčba vodou" napsal: "Každý kontakt s vodou, to je minuta života navíc." Jak dokazují poslední vědecké výzkumy, pomocí vody se nejrychleji obnovuje přírodní elektrický potenciál těla. Ne bezdůvodně se v dávných časech podávala cestovatelům ve všech zemích voda k omytí, vodou se křtili novorozenci. Dávní lékaři jako Avicenna a Hippokrates hojně využívali střídavě studenou a teplou vodu, posléze potírali tělo, což jak víme, aktivně stimuluje krevní oběh a látkovou výměnu. Také napomáhá tělu vyloučit hlen a v konečném důsledku podporuje rychlou léčbu. Lidé jsou velice často schopni přejet desítky kilometrů, aby nalezli "zázračný lék", ale zapomínají na to, že značně větší efekt mohou dosáhnout pomoci obyčejného proudu vody tryskajícího z našeho kohoutku. Velký filozof Seneka měl pravdu, když řekl: "Vždyť podstata věci je tak jednoduchá!". Lidem, kteří se bojí využívat spásnou sílu vody, toužím říct, že čím rychleji pochopí, že voda je pramenem života, tím dříve se zbaví nejrůznějších potíží.

Vodní zábaly. Další velmi starou a velmi účinnou léčebnou technikou, která spadá do kategorie: "léčba za korunu" jsou vodní zábaly, které umí účinně srazit vysokou teplotu nemocného, léčit a harmonizovat tělo.
Účinek vodních zábalů můžeme znásobit léčivými a dalšími přidanými látkami, které jsou používány k zábalům, které působí jednak svým obsahem a také schopnostmi uchovávat termické podněty nebo chlad a pomalu je předávat do organismu. K zábalům se mohou používat sušené byliny, léčivá zemina, éterické oleje, soli nebo různé domácí prostředky (tvaroh, zázvor, cibule apod.). Zejména příznivé je působení přídavků schopných vázat na sebe jedy – např. zelí nebo tvaroh. Pokud budeme připravovat studený obklad, musíme věnovat pozornost jeho teplotě. Není vždy pravda, že čím je obklad studenější, tím je účinnější. Například při některých angínách je zapotřebí hodně studeného, ale u jiných bychom si spíše uškodili. V případě horečnatých stavů se doporučuje studený zábal nebo obklad, ale nesmí být ledový. Při použití éterických olejů je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Mezi velmi často používaný olej patří levandule, kterou můžeme vtírat do hrudníku, zad nebo na oblast krku. Je potřeba připomenout, že jiné éterické oleje se nesmí používat čisté, ale pouze ve směsi s olejem.

Střídavá studená a horká sprcha

27.09.2019

Rychlá navigace: