Měli byste vědět – 46. část: Co jíst?
Čím více živé stravy, tím lépe. Minimální poměr mezi živou a vařenou stravou by měl být 70:30, ve prospěch živé stravy, ale lépe je dodržet pro větší zdravotní rezervu poměr 80:20. Živá strava nás alkalizuje a naopak jakákoli vařená strava zakyseluje. Enzymy obsažené v živé stravě jsou pro nás neskutečně důležité, dodávají nám energii, informace a řídí správný průběh všech metabolických procesů. Dlouhodobé zahřívání potravin nad 55°C, enzymy ničí.
Ovoce a zelenina. Naše strava by měla být založena na konzumaci ovoce a ovocných šťáv a na konzumaci zeleniny a zeleninových šťávách. Dopoledne se naše tělo čistí a měli bychom hodně pít čistou vodu, ovocné šťávy a jíst ovoce, protože ovoce čistí. Odpoledne se pak naše těla opravují a vytváří se nové tkáně.
Ořechy a semínka v živé nepražené podobě. V rozumné míře jsou důležitou složkou naší stravy. Jsou zdrojem celé řady enzymů, vitaminů, minerálů a aminokyselin. Mandle, ořechy vlašské, lískové, kokosové, kešu, semínka chia, konopná, dýňová, slunečnicová, sezamová, lněná... Působí velmi blahodárně, pokud je namočíte před jídlem na několik hodin do čisté vody. Zaktivujete tím enzymy a vyřadíte inhibitory, které blokují účinnost enzymů.
Špatná strava způsobuje osteoporózu, odvápnění kostí
Na jednom ze setkání věnovaných zdravému způsobu života se na mě obrátila žena se smutnou otázkou: proč jsou její kosti slabé, když skoro celý její život pije v průměru 1,5 l mléka denně, jí mléčné polévky, kaše byly v jejím jídelníčku co druhý den. Když byla nachlazená, konzumovala ve velkých dávkách vápník a vitamin C? Jejími slovy její organizmus dostával více vápníku, než bylo potřeba, ale když si zlomila ruku, kost nesrůstala. V té době ji byla zjištěna osteoporóza. Proč? Jde o to, že vápník v podobě v jakého konzumujeme (pasterizované, odtučněné mléko, syntetické preparáty, tabletky atd.) organizmus nevstřebává a jsou pouhým "tranzitem".
Dvě podoby vápníku
V přírodě se vápník vyskytuje ve dvou podobách. "Dobrý" vápník, čili organický, lehce vstřebatelný pro kosti. Ten se nachází v zelenině, ovoci (hlavně ve slupce), v čerstvě připravených šťávách, vejcích, otrubách, pšeničných
a ovesných klíčcích, v ořechách, medu, čerstvém kozím a kravském mléce.
"Špatný" vápník – anorganický, těžce vstřebatelný pro kosti je ve všech rafinovaných produktech, v chlebu, pasterizovaném nebo vařeném mléce a všech jeho kyselých výrobcích, v převařené vodě, ve všech tepelně zpracovaných produktech
(zahřívání nad 100 stupňů C, vaření, smažení) i v preparátech synteticky vyrobeného vápníku. Pokud jsou základem naší stravy rafinované, pasterizované výrobky, převařené mléko, připečený křupavý chléb, tepelně zpracované výrobky,
kdy hlavně používáme převařenou vodu (právě tak se stravuje většina lidí), pak je jasné, proč tak rychle osteoporóza likviduje kosti dnešního člověka.
"Dobrý", čili organický vápník, tvoří v organizmu soli, které se lehce rozpouštějí, které jsou nezbytné pro krevní oběh, chrání naši krev před bakteriemi, podílejí se na normálním růstu kostí a zubů. Zlepšují práci nervového systému
a vykazují obranné účinky.
"Špatný" vápník je v malé míře využíván pro růst kostí. Většinou je potřebný pro vznik solí vápníku, které se nerozpouštějí, jsou vlastně základem ledvinových kamenů, jater a žluči.
02.10.2019