Měli byste vědět – 47. část: Cukr – Hlavní nepřítel vápníku
Každý by měl pochopit jednoduchou pravdu: náš organizmus je celistvý systém, ve kterém jsou všechny naše buňky propojeny nespočetným množstvím reakcí, a pouze komplexní vliv na všechny životně důležité systémy a orgány dovoluje zlikvidovat potíže, nezávisle na tom, kde se zabydlely: v kostech, srdci, játrech nebo v palci levé nohy. Je všeobecně známo, že výrobky, jako jsou maso, sýr, cukr, živočišné tuky, dodávají během trávení velké množství škodlivých kyselin (mléčná, šťavelová, močová a jiné). Soli vápníku neutralizují tyto kyseliny, protože tak chrání organizmus před otravou. Čím více je v naší potravě výše uvedených produktů, tím méně je vápníku v kostech. Jednou z hlavních příčin deficitu vápníku v těle je nadměrná konzumace cukrů a výrobků, které jej obsahují. Cukr je syntetickým výrobkem a při trávení tak vzniká hodně jedovatých kyselin. Abychom je neutralizovali, je potřebné ohromné množství minerálních solí, do jejich složení patří především vápník. Odkud je organizmus bere? Tam, kde je ho nejvíc – z kostí a zubů. Jestliže vezmeme v úvahu fakt, že lásku k cukrovinkám pěstujeme v našich dětech od raného dětství (sami také jíme cukr denně, a to v množství stokrát překračující normu), je hned jasné, proč děti bojují s kazivostí zubů, dospělí s paradontózou a kosti starých lidí připomínají švýcarský sýr (mám na mysli osteoporózu).
Nyní můžeme vyvodit několik důležitých závěrů: Tudíž skoro 80-90% vápníku obsaženého v pasterizovaném mléce není vstřebáno organizmem. Co tedy zůstává v organizmu po použití pasterizovaného mléka? Kasein (těžko stravitelná bílkovina, využívaná v průmyslu jako surovina k výrobě organického lepidla), živočišný tuk, který zvyšuje hladinu cholesterolu a radioaktivní prvek stroncium-90, jež je neodlučitelným společníkem vápníku v mléce.
Vitamin D – "společník" vápníku
Základní funkcí vitamínu D je regulace výměny vápníku v organizmu. V ledvinách vzniká z vitamínu D sloučenina, která vstřebává vápník, přičemž tato reakce je možná pouze s přispěním vitamínu C. Proto, jsou vitamíny D a C nezbytnými složkami při vstřebávání vápníku kostní tkání. Není možné poskytnout organizmu dostatečné množství vitaminu D v nutričních výrobcích. Hlavním zdrojem vitamínu D jsou vejce, která "lékaři" nedoporučují jíst vzhledem k vysokému obsahu tuku, který prý později vede ke vzniku cholesterolu v těle (s tím ale alternativní léčitelé a pokrokoví lékaři kategoricky nesouhlasí). Smetanové máslo se urputně snaží nahradit syntetickým margarínem, ze kterého se vitamín D těžko uvolňuje. Játra a ryby (ani syrová játra, ani syrové ryby nejíme a po tepelném zpracování v nich zůstává minimální množství vitamínu D). Tento vitamín se triviálně jmenuje "vitamín slunce", poněvadž vzniká v organizmu pod vlivem ultrafialového záření. Od jisté doby se nám snaží namluvit, že pobyt na sluníčku podporuje růst nádorových onemocnění. Ze slunce se udělal hlavní viník našich zdravotních potíží. Ze všech stran specialisté varují: vyhýbejte se slunci, ničí tvé zdraví a přitom zapomínají, že slunce je pramenem všeho, co na zemi žije.
Bez nedostatku trávicích enzymů je strava prakticky nemetabolizovatelná v plném rozsahu. Díky této skutečnosti se tělo dostává do začarovaného kruhu. Nestrávené látky se stávají škodlivými, díky tomu se podíl nežádoucích látek zvyšuje a tyto se v těle usazují. Následkem je tloustnutí, otékání, intolerance na potraviny, vysoký krevní tlak a další nemoci a potíže, které má většina dospělé populace. Tyto zdravotní potíže jsou vysvětlovány mnohdy neoprávněně především stárnutím. Proto je také velmi důležité stravu řádně rozmělnit a každé sousto co nejvíce rozkousat a proslinit enzymy – zejména ptyalinem, které již v ústech stravu částečně natráví a ušetří tak hodně práce zejména slinivce.
03.10.2019