Souvislosti, které všude nenajdete

Projev prezidenta Vladimíra Putina 30. 9. 2022, bez obalu, k připojení nových území k Ruské federaci – 8. díl

(8. díl)

Lidi již nelze dál živit tištěnými dolary a eury. Těmito kusy papíru je nenakrmíte a virtuální, nafouknutá kapitalizace západních sociálních sítí nemůže vytápět jejich domovy. To vše, co říkám, je důležité, ale neméně důležité je i to, co jsem právě řekl: papíry nikoho nenakrmíte, k tomu je potřeba jídlo a tyto nafouknuté kapitalizace také nikoho neohřejí. Na to je potřeba energie.

Proto musí politici v Evropě přesvědčovat své spoluobčany, aby jedli méně, koupali se méně často a oblékali se doma tepleji. A ti, kteří si začnou klást spravedlivé otázky, proč je tomu tak, okamžitě nás prohlašují za nepřátele, extremisty a radikály. Přenášejí vinu na Rusko a říkají, že je zdrojem všech vašich potíží. Opět ale lžou.

Rád bych zdůraznil, že je pádným důvodem se domnívat, že západní elity nebudou hledat konstruktivní řešení globální potravinové a energetické krize, která vznikla jejich vinou, právě kvůli jejich dlouhodobé politice, dávno před naší speciální vojenskou operací na Ukrajině v Donbasu. Nemají v úmyslu řešit problémy nespravedlnosti a nerovnosti a existuje velká obava, že jsou připraveni používat jiné, známé, silové recepty.

A zde je třeba důrazně připomenout, že Západ se ze všech rozporů v počátku 20. století dostal k první světové válce. Druhá světová válka umožnila Spojeným státům překonat následky velké hospodářské krize a stát se největší ekonomikou na světě, tím se na planetě prosadila síla dolaru jako světové rezervní měny. Západ překonal krizi z 80. Let, která se ještě do značné míry prohloubila tím, že si Západ přivlastnil dědictví a zdroje Sovětského svazu, který se nakonec zhroutil. Toto je prostě fakt.

Nyní, aby se Západ dostal ze spleti rozporů, potřebuje všemi prostředky rozbít Rusko a další státy, které si zvolily suverénní cestu rozvoje, aby mohl ještě více drancovat cizí bohatství  a na úkor toho se hegemonisticky uzavřít, ucpat své díry. Pokud se toto nestane, nevylučuji, že se pokusí přivést celý systém ke kolapsu, na který by bylo možné vše svést, nebo se, nedej bože, rozhodnou použít známou formuli “válka vše odepíše”.

Rusko si uvědomuje svou odpovědnost před mezinárodním společenstvím a udělá vše pro to, aby takové horké hlavy přivedlo k rozumu. Je jasné, že současný neokoloniální model je z dlouhodobého hlediska odsouzen k zániku. Ale na druhou stranu, jeho skuteční páni a tvůrci se ho budou držet až do konce. Nemají světu co nabídnout, kromě pokračování stejného agresivního systému drancování a vydírání.

V podstatě plivají na přirozená práva miliard lidí, plivou na většinu lidstva, na svobodu a spravedlnost, na to, aby sami rozhodovali o své budoucnosti. Nyní přešli ještě k radikálnějšímu popírání morálky, náboženství a rodiny.

Projev prezidenta Vladimíra Putina 30. 9. 2022, bez obalu, k připojení nových území k Ruské federaci – 8. díl

22.10.2022

Rychlá navigace: