Souvislosti, které všude nenajdete

Průběžné šikanování umocňuje sílu moci a má manipulativní charakter

Drobná vládní šikana vůči občanům má hlubší smysl a ukazuje nám, jak dokázali nacisté usmrcovat takové množství lidí v koncentračních táborech. Během jednoho transportu tam dorazilo během krátké chvíle několik stovek osob. Například vystoupili z vlaku na nechvalně známém a často vyobrazovaném nádraží v Osvětimi. Jejich organizaci a třídění mělo na starosti několik málo desítek příslušníků SS. Kdyby se vězni vzbouřili, tak je prostě umlátí čepicemi, přestože byli esesáci ozbrojení, měli PSY a byli většinou v dobré kondici. Vězni byli po transportu v podstatě polomrtví a neměli žádné zbraně, ale měli ruce, nohy a ohromnou početní převahu. Kdyby skutečně chtěli, tak by s esesáky skoncovali během pár minut. Řetězová reakce, která by nastala, by byla zničující. Vězni by se zmocnili jejich zbraní, napadli by s nimi další objekty a celý stroj na průmyslovou realizaci rasově čisté Evropské Unie by vzal během pár desítek minut za své. Ojediněle se sice stávalo, že vězni vystartovali po ostraze, ale jednalo se o izolované akce několika jednotlivců, zatímco ostatní šli na smrt jako ovce. Nikdy to neskončilo úspěchem. Proč? Esesáci totiž vyvinuli systém, jak zařídit, aby ztráta kontroly nad masami lidského materiálu nehrozila a ten aby naopak zcela spořádaně nakráčel do smrtících sprch.

Ten systém spočíval v drobném a neustálém šikanování mas. Pořád vězně různě popoháněli z jednoho místa na druhé, řvali na ně soustavně různé příkazy, místy zcela protichůdné. Sem tam někoho zbili, že "neuposlechl příkaz". Lidský materiál sotva vylezl z vlaku, mžoural na denním světle a hned byl vtažen do víru paniky, šikany a buzerace, ve které se bylo těžké zorientovat, natož tak se zorganizovat a koordinovaně zasáhnout proti několika mužům v uniformách. Součástí tohoto psychologického působení bylo také udržování v nejistotě včetně nejistoty ohledně příbuzných a blízkých, které rozdělili hned na začátku.

Prostě je nenechali zastavit se a uvědomit si svoji skutečnou situaci. Tato dezorientace byla nezbytná k tomu, aby je mohli ovládat a dosáhnout toho, že šli ochotně na smrt a ještě předtím stihli napsat příbuzným pohlednici, jak je jim tam fajn. Systém se s každým dalším transportem zdokonaloval a vylepšoval, takže v n-tém transportu už dozorci byli dokonalí profesionálové na práci s "veřejností", zatímco jejich klienti byli pokaždé bez zkušeností. Velitel koncentračního tábora Belzec SS-Sturmbannführer Christian Wirth, původním povoláním policista, příležitostně pronášel proslovy k židům, kteří právě dorazili do koncentračního tábora Belzen. Vězňové mu tleskali, protože jim to dávalo zdání pravidel a řádu a bylo to pro ně akceptovatelné.

Kde byla podstata ovládání vězňů? Lidem jednak v transportu chyběly informace, i když se občas stávalo, že se dostala ven zpráva, co jsou koncentráky zač a co se tam děje. Tato informace se v židovské komunitě sice šířila, ale oni jí prostě nevěřili. Jejich vlastní elity se proto staraly, aby se nedozvěděli pravdu a hezky spořádaně odcházeli ve stanovených termínech na nádraží. Informace o tom, že tam pálí lidi v peci, pokládali za "fake news". Vězni se raději rozhodli důvěřovat oficiálním zdrojům a židovským autoritám, které jim tvrdily, že jedou někam na východ, kde práce osvobozuje, což se ve srovnání s realitou ghetta nejevilo jako zas tak strašná alternativa.

A stejně se to praktikovalo a praktikuje teď tady s námi. Pít jen v sedě. Nezpívat. Káva z kelímku ano. Káva z kelímku ne. Káva z kelímku ano, ale vypít až doma. Svařák ano, ale jen z flašky, ne do kelímku, protože když ho pijete z kelímku, šíříte infekci a kvůli vám umře 0,247 seniora. Nenakupovat v neděli. Jen základní potraviny. Nakupovat do jedenácti, ale od devíti nesmíte ven, leda byste venčili psa. Nasaďte si roušky. Pořádně, i na nos, jinak vás chlápek v černé uniformě zmlátí. Do obchodu jen s košíkem. Management front. Sprchy není třeba, pro začátek postačuje mytí rukou. Tak jednoduché to je... Tak honem, pusťte si televizi, ať se dovíte "co se právě děje ve světě" a dejte si čtvrtou tečku, abyste byli "zdraví"...

Průběžné šikanování umocňuje sílu moci a má manipulativní charakter

18.08.2022

Rychlá navigace: